Az év egyik fénypontja a gyerekek számára. Jó hangulat, móka, nevetés, önfeledt kacaj, szülőkkel és tanítókkal együtt töltött idő. Ez a várva-várt GYEREKNAP.
Mi, a felnőttek részéről az a feladatunk, hogy felejthetetlenné tegyük ezt. Saját eszköztárunkban az évek során összegyűjtögetett és kipróbált ötletek kézenfekvőek; a neten is gyermeknapi ötlettárak kavalkádját találjuk. Ugyanakkor mindig jól jön, ha csoportosítva, egy-egy új tevékenységet felvonultatva készen kapunk egy sor ötletet.
Nézzünk hát egy pár tevékenység- vagy játékformát, amelyek bizonyosan élvezetesek és hangulatosak lesznek e napon. Legtöbbjük kevés anyagi ráfordítással kivitelezendő. Találtok itt csapatjátékokat, ügyességi játékokat, kézműves tevékenységeket, mozgásos programokat és olyan ötleteket, amelyeket a gyerek a családdal együtt valósít meg.
A túláradó örömhöz, az önfeled együttléthez csak egy kis kreativitásra, leleményességre és egy lelkes tanítói csapatra van szükség 🙂 .
1. VIZES JÁTÉKOK
Mivel itt a nyár, a szabadban az egyik legmókásabb és lelkesen játszott játékok. Lehet ez:
a. LUFIBOMBA (vízzel töltünk meg kis méretű lufikat és a csapatokra osztott gyerekek egymást dobálják).
b. Szivaccsal/pohárral/kanállal hordani vizet egyik vödörből a másikba.
c. Vizes lufit megtöltünk, és egy kanálom egyensúlyozva kell eljuttatniuk a kijelölt helyig.
d. Pohárban vizet fadarabon egyensúlyozva juttatunk el egyik helyről a másikig.
e. Vízzel telt lufit dobálunk körbe, és akinél leesik, az veszít vagy kiesik.
2. CÉLBADOBÓS JÁTÉKOK
Ehhez a játéktípushoz nem kell egyéb, mint kiürült Pet-palackok, tojástartók, hullahopp karikák, vödrök vagy egyéb tárolók, valamint kisebb ajándékok .
a. Célbadobó tárolókba: mindenik tároló vagy edény más-más pontot hoz a dobónak vagy a csapatának.
b. Tojástartós célbadobó: a rekeszek más-más színűre festjük, így különböző pontszámokat nyerhetnek a célbadobók.
c. Bowlingozás palackokkal.
d. Madzagra /kötélre/drótra felfüggesztünk kisebb ajándékokat. Amelyiket eltalálja a dobó, az az övé lesz.
3. ÓRISÁBUBORÉK
Ámulatba ejtő és szórakoztató: az ÓRISÁBUBORÉK-FÚJÁS!
A jól bevált recept egy tanítótársam, Ferenczi Anna Mária kísérletezte ki, íme:
A buboréklé elkészítéséhez a következő hozzávalók szükségesek: 2,5-3 dl mosogatószer (Fairy), 2 l víz, 1 nagy evőkanál sütőpor (kb. 15g), 1 nagy evőkanál kukorica keményítő (Amidon alimentar, Dr. Oetker), 3-4 nagy evőkanál folyékony Glicerin (gyógyszertárban kapható). A mosogatószert először a sütőporral keverem össze, majd a keményítővel. Ezt követi a víz és utoljára a glicerin. (Amikor egy darabig nincs használva a buboréklé, mindig fel kell keverni, vigyázva, hogy ne habozzon, mert a sütőpor és a keményítő leszáll.)
Buborékfújáshoz szükséges eszköz:
2 db lufibot (lehet 2 műanyag vékony rudacska is), pamutfonál kb. 280 cm.( A két botra úgy kötjük, hogy a fonálból egy háromszöget alkotunk. A háromszög alsó sarkába befűzünk egy anyacsavart, vagy csavaralátétet vagy valami nehezéket.) Minél nagyobb a háromszög, annál nagyobb lesz a buborék. A buborékfújás technikája: a 2 botot egymás mellé tesszük, és a fonálrészt teljesen belemártjuk a buboréklébe. Így emeljük ki, lassan szétválasztjuk, és húzzuk magunk mögött.
Leírhatatlan élmény a gyerekeknek-felnőtteknek egyaránt. Próbáljátok ki!
4. KREATÍV SAROK
A KREATÍV SAROK is nagy attrakció sok gyerek számára.
Készítsünk elő külön lányok, és külön a fiúk számára is választható kézműves tevékenységeket.
Nemek szerint ajánlok ötletet, amelyek nagy sikert arattak az elmúlt gyermeknapokon.
Lányoknak:
Már nem használt pólókból csíkokat vágunk, és ilyen nagyszerű HAJPÁNTOKAT készíthetünk:
Nézd meg itt!
Fiúknak: kihagyhatatlan a SZÉLFORGÓ és a PAPÍRSÁRKÁNY készítése. Mind a két kész termékkel mozgás is társul, a kicsik nagy örömére és mozgásigényük kielégítésére.
Szélforgó készítése mintával:
Nézd meg itt!
Sárkánykészítés leírása és sablon:
Nézd meg itt!
5. ARCFESTÉS
Az ARCFESTÉS minden gyermeknap kihagyhatatlan eleme. Az interneten sok szép minta található, amelyek alapján kezdőként is gyönyörűségeket tudunk festeni. Ne feltétlen bonyolult művészi alkotásokra gondoljunk, maga az arc megfestésének az élménye a lényeg.
6. RÉGI JÁTÉKOK
Elevenítsünk fel régi, a felnőttek, szülők számára kedves játékokat! Mint pl. a GUMIZÁS.
7. SZÜLŐ-GYEREK PÁROS játékok
Olyan aktivitásokkal is készülhetünk, amelyben SZÜLŐ-GYEREK PÁROS tud részt venni. Pl. akadályversenyek, sportvetélkedők, anya-lánya rajzverseny, apa-fia sárkányeregetés stb.
8. A KÖTÉLHÚZÁS a fiúk számára a DEKÁZÁS, a ZSÁKBAN UGRÁS örökzöld ötletek, amelyek biztos sikert ígérnek az örömszerzésben.
Nem hiába örökzöldek.
9. FOTÓSAROK
Egy gyermeknapon nagy élmény lehet a családi fényképeszkedés. Állítsunk fel FOTÓSARKOT, ahol a szülők a gyerekekkel adott díszletnél megörökíthetik ezt a szép napot. A gyerekek számára a királylány-királyfis díszlet nagyon nyerő!
10. RÖVID KíSÉRLETEK
Rövid kísérleteket is bemutathatunk, amelyekkel bibliai igazságokat illusztrálunk:
Tea és gyertya
Szappan és bors
Elpusztíthatatlan vízballon
Szervezőként kínáljunk változatos tevékenységeket – legyen szó vetélkedőről, mozgásos játékról vagy kreatív tevékenységről. Lényeg, hogy a gyerek megtalálja azt a játék- vagy tevékenységi formát, amelyben önfeledt örömét leli, sikerélménye lesz, és emlékezetessé válik számára e nap. Családos gyermeknap esetén igyekezzünk a szülőket is bevonni, ugyanis a szülő-gyerek együttlét még értékesebbé teszi a játékot vagy tevékenységi formát. Hisz nincs annál csodálatosabb, mint a közös játék öröme vagy amit anyával-apával együtt kézműveskedett a gyerek!
Áldott szervezést, sok örömteli pillanatot kívánok!