„Te vagy-e az Eljövendő, vagy mást várjunk?” Lukács 7,19
Keresztelő János volt az, aki előkészítette az utat a Messiás megjelenésére Izráelben.
Az Eljövendőre úgy gondolt, mint aki saruszíjának megoldására sem méltó, ő legfeljebb a vőlegény barátja lehet, aki a vőlegény mellett áll, és ujjong hangja hallatán.
Amikor Jézus megjelent a Jordánnál, János rámutatott és ezt mondta róla: „Íme az Isten Báránya, aki hordozza a világ bűneit!” Mint Simeon, Keresztelő János is várta a Krisztus megjelenését, és vallotta, hogy Jézussal ez az öröme lett teljessé. Tanítványait sem sajnálta elengedni Jézus követésére, mert tudta, hogy Jézusnak növekedni kell, neki pedig kisebbé lennie.
(Forrás:http://fervr.net/bible/wrestling-with-doubt-round-one)
Akkor mégis miért fogalmazódott meg Keresztelő Jánosban ez a kérdés, honnan a szívében lappangó kételkedés?
Miután egész felnőtt életét azzal töltötte, hogy felkészítse a népet Krisztus megjelenésére (ami nem kevés áldozattal járt), íme a bátran „kiáltó hang a pusztában” már nem teljesen biztos Jézus személyében. Nem szabad figyelmen kívül hagyni János helyzetét és állapotát; börtönbe volt vetve Heródes által, és nem lett volna semmi értelme tagadnia azt, hogy földi pályafutása végétől már csak napok választják el őt. Ahol volt akkor és a tudat, hogy nemsokára hova fog kerülni, a kételkedés magját hintette el szívébe és gondolataiba. Viszont a mag meggyökerezése előtt Jézushoz fordult kételkedésével, és az Eljövendő messiási voltát igazoló jelek és események János hite megszilárdulását eredményezték.
A kételkedés olyan, mint a kísértés: időről időre elkerülhetetlen, önmagába véve még nem bűn, viszont a legkiválóbbakat sem kíméli. A hangsúlyt arra kell helyezni, hogy kihez fordulunk kételyeinkkel: önmagunkhoz, emberekhez vagy Istenhez?!
E heti imádságunkban köszönjük meg Urunknak azt, hogy nem veszi rossz néven, ha kételkedésünket elébe hozzuk, ezért kérjük azt is, hogy elsősorban hozzá folyamodjunk, ha valamiben nem teljes a hitünk.