Tudtad, hogy a sáskainvázió a bibliai idők legsúlyosabb csapásai közé tartozott?
Mégsem jelenthetjük ki egyértelműen azt, hogy a sáska egy minden vonatkozásban kártékony rovar. Ugyanis a bölcs Teremtő minden élőlényt úgy alkotott meg, és helyezett el a teremtett világba, hogy mindennek megvan a helye és a szerepe a természetben.
A sáskák minden növényzettel borított területen gyakoriak, és még a sivatagokban is megtalálhatók. Egyes fajok 4000 méternél magasabban is megélnek. Testhosszuk 1,5 és 20 centiméter közötti; a nőstények nagyobbak, mint a hímek. Rendkívüli hosszú és erős hátsó lábuk van, amivel szökellve vagy ugrálva haladnak. Csápjuk rövid, ez különbözteti meg a szöcskéktől, amelyeknek hosszú csápjuk van.
A legtöbb sáskafaj növényevő. A sáskák elősegítik az elpusztult növények lebomlását, ezzel támogatva a rét anyagforgalmát, amely elakadna a hiányukban, és elindulna egy leromlási folyamat.
Tesz-e említést a Biblia sáskákról?
A 2. Mózes 10. részében olvashatjuk, hogy a fáraó keményszívűsége és engedetlensége miatt az Úr óriási sáskarajt bocsátott Egyiptom földjére, amely megette „a föld minden füvét és a fák minden gyümölcsét”. Nem ez volt az egyetlen sáskainvázió a történelem során, ugyanis a Jóél 2, 25-ben olvashatjuk:
„Kárpótollak azokért az évekért, amelyekben pusztított a sáska (…)”
Azonban nem csak negatív vonatkozásban találkozunk a sáskával a Bibliában, hiszen a Máté 3, 4-ben az áll, hogy Keresztelő János a pusztában élt, „tápláléka pedig sáska és erdei méz volt”, tehát a sáska eledelül szolgált ebben az esetben.
A fotón egy imádkozó sáska látható, amely a többi sáskafajjal ellentétben egy ragadozó faj. Különleges – imádkozó emberre emlékeztető – testtartásáról kapta az elnevezését.